Nejčtenější články
Ctihodná Myrtidiotissa, asketka z Klissoury

Sv. Ignatij Brjančaninov: Pojednání o Ježíšově modlitbě, část I. - úvod

O nové eklesiologii konstantinopolského patriarchy Bartoloměje

14. září: ke svátku Povýšení Svatého Kříže

o. Jiří Ján: Cesta k „Velkému a svatému sněmu“ Pravoslavné církve

Zasílání novinek
Pokud chcete dostávat upozornění na nové články, zadejte svoji e-mailovou adresu:

Seminář pravoslavného ikonopisectví

 

Div ikonopisectví 

PRAHA, 27.-30. ŘÍJEN 2016

Tentokrát prakticky * Každý účastník během čtyřdenního semináře vytvoří svoji vlastní ikonu * Omezená kapacita 40 míst

Společnost Orthodoxia Christiana ve spolupráci s ikonopiseckou dílnou řeckého monastýru sv. Kypriana a Justiny s pomocí Boží pořádá i letos seminář pravoslavného ikonopisectví. Seminář se uskuteční v šesti čtyřhodinových blocích. Každý účastník bude mít možnost pod vedením zkušeného ikonopisce, diakona o. Gabriela a jeho spolupracovníků sám si vyzkoušet a projít krok za krokem celý proces malby ikony Přesvaté Bohorodice.

„Veliké a bázeň vzbuzující dílo“ praví velký řecký mistr Fotis Kontoglou, jak jsme se dozvěděli loni.

S modlitbou a prosbou o milost Přesvaté Bohorodice se společně naučíme namalovat její bystu. Účastníci semináře budou rozděleni do malých skupinek. Do čela každé z nich bude postaven jeden ze spolupracovníků naší ikonopisecké dílny, který bude členům skupinky plně k dispozici při realizaci jednotlivých kroků psaní ikony. Téma je dostatečně jednoduché tak, aby ho uspokojivě zvládli všichni účastníci, a to jak začátečníci tak i pokročilí. Mimoto budou také jednotlivé fáze promítány na velkoplošnou projekci, což každému účastníkovi semináře pomůže, aby mohl vše sledovat podrobně a zblízka. 

Letos budeme mít více času a tak se budeme moci věnovat podrobněji tématům, kterých jsme vloni (fotografie a článek o loňském ročníku zde) dotkli jen zběžně.

• Příprava povrchu ikony: K práci z časových důvodů použijeme připravený kanvas. Příprava dřeva k malbě je časově velmi náročná. Bude to téma dalšího semináře.
• Kresba: Naučíme se nakreslit podobu Bohorodičky podle dané předlohy. Umožní nám to hlouběji pochopit způsob tvorby a poznat základní rozdíly mezi pravoslavným ikonopisectvím a malířstvím.
• Pozlacení pozadí ikony: Pozadí ikony v pravoslavné tradici je zlaté. Zlacení ryzím zlatem je ovšem práce velice náročná. Proto pro výuku použijeme akrylovou „zlatou“ barvu, tzv. perlu.
• Světlo: Krátké uvedení do odborného zpracování problematiky rozdělení světla v jednotlivých částech ikony a jeho theologický význam.
• Barva: Podrobně si v praxi vyzkoušíme, jakým způsobem ikonopisci - jejichž posláním je „namalovat“ theologii Pravoslavné církve - pracují s barvami. Tímto způsobem budeme malovat oděv a tvář Bohorodičky.
• Zakončení: V závěru semináře se budeme věnovat podrobnostem, které jsou však velice důležité – tři hvězdy na oděvu Bohorodičky, svatozář, nápis, rám a ochranný lakový nátěr.

Účastníci semináře budou mít také možnost vyslechnout dvě ikonologické přednášky. První z nich s názvem „Ikony a zázraky“ bude zaměřená na praktickou stránku ikony a pomůže nám lépe pochopit, jaké je místo ikony v duchovním životě Pravoslavné církve. Druhá přednáška „Ikona a theologie“ bude naopak zaměřená více teoreticky s cílem osvětlit, jakým způsobem je vůbec možné „malovat“ hluboké výpovědi křesťanského zjevení o Bohu a člověku.

____________________
OTÁZKY A ODPOVĚDI:

1. Jak dlouhý bude seminář?
Seminář začíná ve čtvrtek 27. října a končí v neděli 30. října 2016. Účastníci mají před sebou 22 hodin praktických cvičení a výuky a 2 hodinové přednášky.

2. Naučím se během semináře "malovat" ikony?
Během semináře každý účastník namaluje svoji ikonu Přesvaté Bohorodičky, kterou si odnese domů. Samozřejmě, že se nenaučíte psát ikony dokonale, ale do tajů pravoslavného ikonopisu proniknete opravdu hluboko. Z tohoto důvodu je kapacita semináře omezena na 40 účastníků, kteří budou rozděleni do 8 skupin po pěti žácích. Každá skupinka bude vedena lektorem z Řecka. 

3. Jaký je účastnický poplatek?
Poplatek za celý seminář je 3.900 Kč. Vaše peníze budou využity výhradně na úhradu nákladů spojených se seminářem (pronájmy, materiál, cesta lektorů a vedoucího semináře).

4. Kde se bude seminář konat?
Seminář se bude konat v Praze, ve Studiu Prám.

5. Budu potřebovat nějaké výtvarné potřeby?
Seznam pomůcek najdete zde

6. Jak se mohu na seminář přihlásit?
Pošlete nám e-mail na adresu ikony@orthodoxiachristiana.cz. Počet účastníků semináře je tentokrát omezen, tak s registrací neváhejte! My se vám obratem ozveme s podrobnostmi.
Můžete využít také tento formulář:

PLAKÁT KE STAŽENÍ ZDE

 

 PODROBNÝ PROGRAM SEMINÁŘE

27.-30. říjen 2016 

03.08.2016>>POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU

Pomůcky a vybavení

27.-30. říjen 2016  

03.08.2016>>POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU


 
 ©   ORTHODOXIA CHRISTIANA  |  SPRAVCE@ORTHODOXIACHRISTIANA.CZ  |  DESIGN WWW.GREY-WOLF.CZ  |  PROGRAMMING WWW.MCTECH.CZ